Beat the Micro Bead
We dragen allemaal ongewild bij aan de Plastic Soep!
De UNEP, het milieuprogramma van de Verenigde Naties, heeft plastic soep als een van de drie meest urgente milieu-issues aangewezen. Plastic soep is de verzamelnaam voor de ernstige problemen die plastic in zee veroorzaakt.
Alle plastic is door mensen gemaakt. Het is zo goed spul dat het niet vergaat. Zolang er zoveel plastic gebruikt wordt, zal er altijd een deel in zee komen, meegenomen door de wind of met de stroom mee met de rivieren.
Plastic soep is een probleem waarvoor nauwelijks oplossingen bestaan. De problematiek zal alleen maar erger worden omdat we zoveel plastic gebruiken. Uiteindelijk valt plastic in zee uiteen in steeds kleinere deeltjes onder invloed van zonlicht en golfslag, maar het vergaat of verteert nooit. Hoe kleiner de stukjes des te moeilijker het zal zijn ze ooit nog uit zee te halen. Plastic blijft honderden tot duizenden jaren bestaan. Het vergaat niet langs natuurlijke weg.
Wetenschappers maken zich in toenemende mate zorgen om die kleine stukjes plastic, soms zo klein dat ze met het blote oog niet te zien zijn. Deze minuscule stukjes plastics worden microplastics genoemd. Vissen kunnen vaak het onderscheid niet maken tussen voedsel en microplastics. Ook plankton en schelpdieren krijgen microplastics binnen. Giftige stoffen (zogeheten POPs) hechten zich gemakkelijk aan plastic en komen zo in het lichaam van dieren terecht. Gevreesd wordt dat die gifstoffen accumuleren in de voedselketen. Als mensen vis eten, bestaat dus het risico dat we gifstoffen binnen krijgen.
Zonder dat we het beseffen, dragen we er zelf ook toe bij dat microplastics in zee terecht komen. In ruim 120 verschillende verzorgingsproducten die overal gewoon te koop zijn (douche-gels, gezichtverzorgers, tandpasta) zitten minuscule kleine bolletjes plastic. Dat scrubt en schuurt namelijk lekker en is voor de producent goedkoper dan de gemalen notenschillen of zoutkristallen die vroeger als scrubmiddel werden toegevoegd en die wél afbreken in de natuur. Deze kleine plastic deeltjes worden door het doucheputje gespoeld, komen via het riool in de waterzuivering terecht, maar zijn zo klein dat ze voor een deel de waterzuivering passeren en uiteindelijk in zee terechtkomen. Ook zit er veel plastic in kleren verwerkt. Via wasbeurten verdwijnen kleine plastic vezeltjes in het riool. Ook deze komen in zee terecht en ook in dit geval kunnen dieren het onderscheid met gewoon voedsel niet maken. In 5 tot 10% van de gevangen vis uit de Noordzee wordt plastic in de maag aangetroffen.
Wat moeten we doen? Kijk op het etiket van een verzorgingsproduct dat je koopt. Als er plastic in zit, staat dat bij de ingrediënten vermeld, meestal “polyethyleen” of als afkorting “PE”. Doe de badkamercheck en kijk aan de hand van de lijst van producten die microplastics bevatten of jij zonder het te beseffen deze producten gebruikt en zo ongewild aan de plastic soep bijdraagt. Uit je verontwaardiging in een brief aan de producent of aan de ketens die deze producten verkopen en teken de petitie, die spoedig op deze website staat.
Klik hier voor de lijst 'goede' en 'foute' producten die Stichting De Noordzee heeft opgesteld.
Een andere link waarop je - schrik niet - op het eerste oog wel ruim 4000 producten lijkt te vinden is. Of dit ook echt klopt, zoeken we op dit moment uit.
We kunnen de plastic soep niet oplossen, wel kunnen we voorkomen dat het probleem zich verergert.
Stichting de Noordzee (SDN) is daar al langer mee bezig.
Jeroen Dagevos: "In 2011 North Sea foundation started a study in the Netherlands of personal care products containing plastic particles (micro beads). It was assumed the micro beads were only used in scrubs and peelings. However, the micro beads were used in much broader spectrum. Shampoo, lip-gloss, toothpaste, ... the list became longer and longer.
A laboratory study showed the amount of plastic used in products was very high (up to 10%, a coffee filter full of plastic) and sometimes very small (50 micro meter, these particles passed through a coffee filter).
Different studies show the micro beads can enter the marine environment and enter the ‘Plastic Soup’. Reason enough to take action. Together with the Plastic Soup Foundation we want a ban on micro beads in personal care products and we call other organisations and people to join us."
PositionPaper microplastics.August2012



