Zoeken naar oplossingen

De afgelopen jaren zijn er in Nederland en ook in andere landen op initiatief van vele organisaties legio bijeenkomsten geweest over het probleem van plastic in de zee. Aan oplossingen heeft dat tot op heden weinig concreets opgeleverd.

Op dit moment zijn de politieke omstandigheden en de opstelling van de plastic producerende en -verwerkende industrieën zelfs van dien aard, dat er eerder sprake is van stilstand en achteruitgang dan van vooruitgang.
Vooral de plastic industrie laat het afweten verantwoordelijkheid te tonen en te nemen.

De meest doeltreffende strategie voor vermindering van plastic afval in zee bestaat allereerst uit een complex van maatregelen gericht op een aanzienlijke beperking van de productie en consumptie van plastics.
 De voortdurende en toenemende verontreiniging van de oceanen bedreigt letterlijk de kwaliteit van ons bestaan. Het bedreigt het levensonderhoud en de voedselvoorziening van miljarden mensen die van voedsel uit zee afhankelijk zijn. Doordat het plastic onze voedselketen binnendringt, bedreigt het uiteindelijk onze gezondheid.

Er is daarom een omslag vereist van het huidige onduurzame systeem van plastic productie en consumptie naar duurzame systemen van alternatieve materialen en van nog te ontwikkelen hernieuwbare materialen. Deze transitie is een mondiale opgave.

Om duurzame innovatie te bevorderen, wil de Plastic Soup Foundation samenwerking tot stand brengen met innovatieve bedrijven.
Bedrijven die voor duurzaam ondernemen hebben gekozen. 
Bedrijven die actieve samenwerking nastreven met (internationale) organisaties die zich inzetten voor structurele verbeteringen in het maatschappelijk gebruik van grondstoffen en materialen.
Nederland zou hierbij in de aanpak van het mondiale probleem van 'Global Plastic' een gidsland kunnen zijn.

Door nauw samen te werken met verwante organisaties in binnen- en vooral buitenland kunnen ideeën en krachten worden gebundeld en kunnen mondiale oplossingen voor het probleem van 'Global Plastic' ontstaan en worden gerealiseerd.

Speciale aandacht daarbij zou moeten uitgaan naar ontwikkelingslanden. Deze hebben recht op steun bij de aanpak van verontreinigingproblemen veroorzaakt door plastic. Samen met hen kunnen alternatieven worden ontwikkeld, aansluitend bij de eigen cultuur en context. Dat kan worden nagestreefd in een proces van gezamenlijke en duurzame, interactieve ontwikkeling. Ook in en voor de ‘ontwikkelde’ wereld.

Verder wil de Plastic Soup Foundation:

- dat er een verbod komt op plastic producten en plastic afvalproducten die klein zijn of kleine plastic deeltjes bevatten en op grote schaal worden geproduceerd, gedistribueerd, gebruikt en verspreid, of waarvan dat wordt verwacht

- dat plastic producten die een grote kans hebben om in zeer vele kleine plastic deeltjes uiteen te vallen uit de zee, van stranden en eilanden worden verwijderd

- een beweging vormen en steunen, die met gebruik van ‘social media’ aanzet tot actieve samenwerking en die mensen inschakelt bij het bedenken en werken aan oplossingen, plus bij het verzamelen van goede voorbeelden.